جادوی سینمای مهرجویی در فیلم درخت گلابی

بی تردید نقش داریوش مهرجویی در جامعه ایرانی بسیار فراتر از یک فیمساز بوده است و ساخت چندین شاهکار بی بدیل و تاثیر آنها بر جامعه روشنفکری ما خود دلیلی بر این مدعاست. هنگام صحبت از داریوش مهرجویی عموما اولین کلمه ای که در ذهن نقش می بندد "هامون" است. حمید هامون قصه روشنفکر و فرد کتاب خوان ایرانی است. اما امشب آهنگ نوشتن این متن را کردم تا چند جمله ای درباره "درخت گلابی" بنویسم، فیلمی که به گمانم در سینمای مهرجویی مغفول ماند. تا جایی که من می دانم "درخت گلابی" یگانه فیلم جدی سینمای ایران است که به موضوع عشق زمینی میان دو نوجوان می پردازد و شور و حال های عشق های دوران نوجوانی را به تصویر می کشد. شالوده فیلمانه درخت گلابی از داستان کوتاهی نوشته گلی ترقی گرفته شده و مهرجویی در ابتدای دهه شصت زندگی با هنرمندی تمام بر این موضوع ممنوع در جامعه دست می گذارد و شاهکاری خلق می کند. به گمانم صرف نظر از بازی های دلنشین و صمیمی بازیگرانی مانند گلشیفته فراهانی و همایون ارشادی و . یکی از نقاط قوت فیلم انتخاب لوکیشن فوق العاده آن است، باغی مملو از درختان میوه و ویلایی زیبا. درست است که درون مایه اصلی فیلم بیان عواطف عاشقانه دوران بلوغ است اما همچون سایر آثار پیشینش، مهرجویی به نقد روشنفکری و جامعه ایرانی هم می پردازد. با این تفاوت که روشنفکر فیلم درخت گلابی قربانی اجتماعی جهل زده است، جامعه ای که با خفقانش عواطف انسانی را از بین می برد. فیلم اشاره ای کوتاه هم به موضوع مهاجرت می کند؛ انسان هایی که از جامعه دیکتاتوری می گریزند به همان میزان انسان هایی که نمی گریزند بازنده اند. عشقی شکست خورده، گذشته ای کدر، آینده ای نامعلوم و قهرمانی که در زندانهای ساواک ویران می شود و خود و رویاهایش را فراموش می کند.

جادوی سینمای مهرجویی در فیلم درخت گلابی

فیلم ,مهرجویی ,ای ,درخت ,جامعه ,گلابی ,درخت گلابی ,مهرجویی در ,سینمای مهرجویی ,فیلم درخت ,جادوی سینمای ,جادوی سینمای مهرجویی

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

دانلود مداحی بیس دار 96 آموزش مناظره با تشیع انگلیسی و اسلام آمریکایی فیلم و سریال akhavan20 جدید نیوز sahand1369 مرکز پخش لوازم برقي وخانگي باستان شناس وبلاگ آموزشی کنکور هم نوا با من